Makaleler

Para Para Para…

Avrupa’nın en fazla Şampiyonlar Ligi Kupası kaldıran 2. ekibi olan Milan, son yıllarda bu başarılarından ve Şampiyonlar Ligi’nden ziyade parasal konular ile futbolseverlerin hafızasında yer ediniyor. Kulübün el değiştirmeleri, parasal mevzular yüzünden alınmayan oyuncular, teknik direktörler vs..

Birazcık geriye gidelim. Kulübün yönetimini 2018 yazında Çinliler’den devralan Elliott Yönetim Şirketi’nin başında Paul Elliott Singer yer alıyor. Elliott ABD menşeli bir şirket ve çok fazla alanda yatırımları bulunuyor. Temel motivasyonları tabii ki para kazanmak ve para kazanabilecekleri alanlara yatırım yapıyorlar. Bu yönde spor alanında da Milan’ı yatırım yapabilecekleri ve para kazanabilecekleri bir kulüp olarak görüyorlar. Özet ile Elliott’un düşüncesi: Milan değer kazanacak, kulübün değer kazanmasının ardından uygun bir noktada kulübü başka bir şirkete ya da kişiye satacak. Bu süreçte de kulübün değer kazanması için kulüp bir takım başarılar elde edecek.

Biz taraftarlar için önemli olan kısım, takımın başarı kazanması. En iyiler arasında yeniden Milan’ı görmek istiyoruz. Elliott ise para kazanmak istiyor. Taraftarlar en ufak bir başarısızlık olduğunda bu taraftan yönetime yükleniyorlar. “Para harcayın, başarı görelim” gibi serzenişler sıklıkla yaşanıyor. Elliott ise para kazanmayı önceliği haline getiriyor ve hamlelerini tamamen buna göre yapıyor.

Neler yaptı Elliott?

Öncelikle kendisi tüm bu yatırımlarının arasında İtalya ve Milan ile ilgilenemeyeceği için, yönetim kurulu başkanını İtalya’dan, daha önce futbol takımı yöneticiliği yapmış olan ve Milan’da da yöneticilik yapan Paolo Scaroni‘yi getirdi.

Scaroni Milan’ı para kazandıran bir kulüp olması için dizayn etmeye başladı. Bunun için ilk adımı Ivan Gazidis ile attı. Gazidis ABD’de MLS’in kurulmasına öncülük etmiş ve senelerce Arsenal’de CEO görevini üstlenmiş bir isim. Arsenal bu süreçte ciddi bir başarı elde edememiş olsa da transferler ile iyi paralar kazanabilmiş bir takım olmuştu. Yani yeni Milan’ın vizyonuna uyan bir isimdi ve CEO görevini üstlenebilirdi. Gazidis 2018 yılının aralık ayında Milan’ın yeni CEO’su olmuştu.

Gazidis’in göreve başlamasının ardından takımda gençleştirme operasyonu önem kazandı. Transferler mümkün olduğunda genç ve potansiyelli isimler üzerinden yapılıyor artık. Yaşlı, tecrübeli oyuncuların yüksek maaşı ve satılması durumunda düşük bonservis geliri tercih edilen bir yöntem değildi. 2019 yazında yapılan Bennacer, Theo, Leao, Duarte hamleleri buna yönelik idi. Serbest oyuncu olan ve Milan’a dönmek isteyen Thiago Silva için herhangi bir adım atılmaması da yine bu sebeptendi.

Milan’ın transfer hamlelerini izlerken göz önünde bulundurulması gereken 3 unsur bunlar aslında:

 • 2-3 sene sonra bugünden daha fazla paraya satılabilir mi?
 • Gelişime açık, potansiyeli yüksek bir oyuncu mu?
 • Maaşı ödeyebileceğimiz düzeyde mi?

Diğer yandan kulübe para kazandırabilecek hamleler oldu. Çinli yönetimin yüksek maaş verdiği (Biglia, Borini) bazı oyuncular takımdan ayrıldı ve maaş yükümüz bir miktar azaldı.

 • Biglia: 3,5 M €
 • Suso: 3 M €
 • Reina: 3 M €
 • Borini: 2,5 M €
 • Caldara: 2,2 M €
 • Rodriguez: 2,1 M €
 • Bonaventura: 2 M €
 • Piatek: 1,8 M €

Yaklaşık 20 M € kadar bu oyuncuların maaşından tasarruf edildi. Ibra’nın 7 M € maaşına yeni gelecek oyuncuların maaşları da eklendiği zaman bile bu miktarın üzerine çıkılmayacağı kesin görünüyor. Yani burada da bir miktar kazanç söz konusu ki hedeflerden birisi idi bu. Üstelik Borini, Caldara gibi 0 verim alabildiğimiz oyuncuların yerine Ibra, Tonali gibi neler alabileceğimizi bildiğimiz oyuncular gelecek. Yani boşa giden para miktarı azalacak, verim artacak.

Dahası bu yaz satılan oyunculardan 29,5 M € kazanırken, alınan oyunculara şimdilik sadece 7,5 M € verdik. Bunu yaparken de gidenlerin yaş ortalamasının 29, gelenlerin yaş ortalamasının 24 olduğunu belirtmekte fayda var. Yani hem gençleştik, hem para kazandık. Tam da yeni yönetimin istediği gibi.

Takım gençleşiyor, giderler azalıyor, gelirler artırılıyor, potansiyeli yüksek oyuncular kadroya dahil ediliyor. Yönetimin tüm istediği yavaş yavaş gerçekleşiyor. Tüm bu hamlelerin sonucunda taraftarların da istediği olacak mı?

Lig yarışına bu sezon dahil olacak mı?
Milan ne zaman yeniden Şampiyonlar Ligi’ne dönecek?

Taner Kandemir